Členové jednotky 

Velitel jednotky:   Zdeněk Kučera

                            Jan Juraš

                            

                           

 

Strojníci:            Radek Froněk

                          Drahomír Peka

                          Jiří Kříž

                          Petr Spěváček

                          Jiří Froněk

 

Hasiči:               Miroslav Gála

                         Ladislav Bucha  

                         Bohumil Marek

                         Karel Švrček

                         Švrček Zdeněk

                         Švrček Jan

                         Latin Martin

Historie

 

Z historie podivínského hasičského sboru (Petr Radvanovský)



Oheň je považován, už od doby, kdy byl objeven člověkem, za dobrého sluhu a pomocníka. Jakmile se však vymkne z kontroly, stává se neovladatelným živlem páchajícím značné majetkové škody, újmy na zdraví a životech lidí. O tom jsme se již mohli v dějinách mnohokrát přesvědčit. Proto se po celou dobu hledal vhodný způsob, jak dostat oheň, který se rychle rozšiřuje a tím se stává i stěží ovladatelným, pod kontrolu, to znamená lokalizovat jej a uhasit.

Již za vlády Marie Terezie byl vydán dekret, ve kterém byla stanovena povinnost mít prostředky pro hašení v případě vzniku ohně - džbery s vodou, hlínu a tlumici. Byl uveden i způsob, jak se při ohni zachovat a s uvedeným nářadím zacházet. To se týkalo hlavně řemeslníků a jejich dílen.

K historii hasičstva neodmyslitelně patří i jeho patron sv. Florián. V pravé ruce drží džber s vodou vytékající na hořící dům. Tuto sochu najdeme i v trojsoší se sv. Vendelínem a Pannou Marií v podivínském parku na náměstí.

Při pročítání dějin města Podivína se však o činnosti a dění v hasičském sboru mnoho nedovíme. Uvedené údaje jsou neúplné a málo přibližují skutečný vývoj. Proto chceme přiblížit počátky vzniku dobrovolného hasičského sboru v Podivíně, ale i jeho další vývoj během let jeho trvání až do současnosti. Vycházeli jsme z podkladů uvedených v kronice Moravské jednoty, která byla vydaná v roce 1896 a je majetkem našeho sboru. Dále jsme čerpali z podkladů v knize protokolů ze schůzí a valných hromad Dobrovolné hasičské jednoty v Podivíně z let 1913 - 1946 a ze zápisů až po současnost, které jsou uchovány ve sboru k další potřebě.

Když se podíváme do historie, zjistíme, že město Podivín za dobu své existence potkalo několik velkých ohňů, při kterých vyhořelo celé město i s kostelem. Tak tomu bylo například v letech 1541, 1581 a pak 1774. Po požáru v roce 1866, který vznikl u občana Jana Nedbálka, při němž shořely dva domy a tři stodoly a po dokončení stavby cukrovaru a škrobárny, včetně dostavění železnice do Podivína, se v roce 1887 rozhodlo několik občanů ustanovit dobrovolný hasičský sbor.